Oficjalna strona
Dzisiaj jest Sobota, 27 kwietnia 2024

Historia Klubu

Historia trwa wiecznie ...
Po odzyskaniu niepodległości w roku 1918 z chwilą utworzenia się władzy naszego państwa w naszej miejscowości powstały organizacje społeczne takie jak: kółko rolnicze, kasa Stefczyka, spółdzielnia społem oraz młodzież zaczynała organizować pierwszy klub sportowy. Dzięki ofiarnej pracy wielu obywateli naszej miejscowości, którzy rozumieli wychowanie młodego pokolenia zakładają w Mrzygłodzie w 1928 roku klub sportowy pod nazwą "Mrzygłodzanka". Klub ten mimo bardzo trudnych warunków finansowych rozgrywał mecze koleżeńskie z sąsiednimi drużynami. Drużyna istniała dzięki ofiarnej pracy założycieli klubu i ambitnej postawie zawodników. Najwspanialszy i radosny okres rozwoju naszego klubu sportowego notujemy z powstaniem Polski Ludowej w 1945 roku.
Do kierowania pracą sportową został powołany Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki, który jako główny cel zakładał umasowanie sportu i turystyki wśród całego naszego narodu. W nieco późniejszym okresie powstała Naczelna Rada Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych, która jako główny kierunek swej pracy wysuwała rozwój i umasowanie sportu wśród młodzieży wiejskiej.
Zespół nasz został zarejestrowany w Polskim Związku Piłki Nożnej pod okręg Sosnowiec, rozgrywał mecze, zdobywał punkty, przeszedł kolejno kl. C, B, awansował  w 1958 roku do klasy A, który zdobyty był wysiłkiem naszych ofiarnych zawodników: Marian Raczek, Henryk Ziajski, Walerian Woś, Lucjan Raczek, Lech Rusek oraz niestrudzeni opiekunowie Władysław Molenda oraz Stanisław Bartoszek.

W 27 rocznicę powstania Polski Ludowej 22 lipca 1971 r., w naszej miejscowości oddano do użytku obiekt sportowy, wybudowany czynem społecznym przez mieszkańców Mrzygłodu oraz pomocy Wojewódzkiej Rady LZS w Katowicach. Duży wkład w ten sukces wniósł ówczesny Przewodniczący Ludowego Zespołu Sportowego, Pan Marian Kurdybelski (syn Stanisława).
W 1984 r. w związku z zaległościami w opłacaniu podatków od nieruchomości spowodowanymi kłopotami finansowymi klubu, miasto Myszków pozbawiło klub prawa własności stadionu LZS Mrzygłód, co przez lata doprowadziło do stopniowej jego degradacji i wyniszczenia.

29 czerwca 2012 roku odbyło się zebranie w remizie strażackiej w  związku z reaktywacją  klubu LZS Mrzygłód. Wybrano prezesa klubu w osobie Pana Michała Kotyrby. Trenerem po reaktywacji klubu został Pan Maciej Maślankiewicz z Żarek.
Michał Kotyrba 30 czerwca 2012 roku rzutem na taśmę zgłosił klub do rozgrywek ligowych w podokręgu Częstochowa. Rozpoczęła się faza przygotowania drużyny i stadionu do rozgrywek. Dzięki społecznemu zaangażowaniu panów: Dariusz Ignaczak, Grzegorz Jakubowski, Jacek Motylewski, Józef  Powązka, Robert Zagrodzki, Tomasz Bulski, Tadeusz Bulski oraz Witold Malczewski boisko zostało przywrócone do stanu używalności. W kwietniu 2012 roku pałeczkę trenera przejął Przemysław Malczewski pod opieką którego drużyna awansowała z B do A klasy.

Herby klubu sportowego LZS Mrzygłód:

Rok 2014 okazał się rokiem przełomowym dla klubu.
Dzięki inicjatywie i staraniom Pana Rafała Kołakowskiego – mieszkańca Mrzygłodu
Komisja Finansów i Budżetu, Komisja Rozwoju Miasta oraz Rada Miasta Myszkowa przegłosowały pozytywnie wniosek o sprzedaż przez Miasto Myszków stadionu LZS Mrzygłód. Dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu klubowi LZS Mrzygłód przez Pana Rafała Kołakowskiego, klub 14 listopada 2014 r. wykupił od Miasta Myszków stadion LZS Mrzygłód.
Był to bardzo ważny moment zarówno dla klubu jak i dla mieszkańców Mrzygłodu, ponieważ z początkiem roku 2015  rozpoczęto modernizację obiektu. Murawa boiska została w całości odnowiona oraz powiększona do rozmiarów 100 m długości oraz 64 m szerokości. Wstawiono nowe, aluminiowe, atestowane i pełnowymiarowe bramki z odciągami oraz wymieniono i powiększono piłkochwyty. Dla zawodników rezerwowych postawiono profesjonalne, spełniające wymogi IV ligi zadaszone loże. Kluczowym jednak składnikiem inwestycji było wybudowanie dla kibiców betonowej trybuny wzdłuż 100 metrowej linii boiska. Trybuna jest w stanie pomieścić 740 miejsc siedzących. W centralnej części boiska, które zostało całościowo ogrodzone wstawiono tablicę świetlną odliczającą czas oraz prezentującą wynik spotkania. Całość inwestycji, która pochłonęła niespełna pół miliona złotych sprawiła, że stadion LZSu Mrzygłód spełnia wymogi PZPN dla drużyn grających w IV lidze.
Bardzo dobra dyspozycja zawodników, zaangażowanie działaczy LZSu oraz wsparcie ze strony sponsorów sprawiło, że klub LZS Mrzygłód zakończył rozgrywki ligowe sezonu 2015/2016 na pierwszym miejscu tabeli. Swoją dobrą passę potwierdził w rudzie mistrzowskiej gdzie kolejne zwycięstwa zapewniły drużynie LZS awans do ligi okręgowej na sezon 2016/2017.

LZSMRZYGŁÓD.PL